V souvislosti s fasciemi, které potřebují častý pohybový stimul, aby zůstaly pružné, vyvstává otázka: Jak často se věnovat pohybu?
Běžné doporučení zahrnuje 2 – 3 cvičební jednotky týdně. Z hlediska budování svalové síly či kondice může být toto doporučení dostatečné, avšak pro udržení zdravých a pružných fascií je zcela nedostatečné. Podívejme se na věc z jiného úhlu pohledu.
V našem těle je vše v neustálém pohybu – srdce bez přestávky vhání krev do těla. Plíce od okamžiku narození až ke skonu zásobují tělo kyslíkem a odvádí zplodiny pryč. Každá buňka je takový neustálý zdroj energie. Fascie jsou živoucí sítí vláken, kterými proudí informace a bez kterých tělo nemůže fungovat. Doporučení pro fascie – zařadit pohyb každých 30 minut, ideálně každých 10 min je minimální požadavek, aby zůstaly pružné a dobře hydratované. Dokonce máme chytré hodinky, které majitele upozorní, že se má postavit a rozhýbat se.
Přesto, jsou tato doporučení mnohdy nedostatečné. Klíčové je naučit se vnímat potřeby vlastního těla a poskytovat mu pohyb kdykoliv to bude potřebovat. Nemusí jít vždy o rozsáhlé pohyby – často stačí jednoduché úpravy polohy i při sezení.
Představte si situaci, že si srdce řekne: Tak teď jsem do cév pumplo něco krve a dám si 10 minut pauzu. No asi bychom se divili. A stejně je to s fasciemi a obrovskou spoustou receptorů, které v nich jsou. Tyto receptory neustále hlásí informace o potřebě odpočinku, aktivity, tlaku, poloze. A když je náš mozek přestane vnímat, tak pomalu „usínají“ – přestávají podávat správné informace skrze fasciální vlákna.
A tady začíná problém s tuhnutím a slepováním fascií, následováno fyzickou ztuhlostí až bolestí, pohybovým omezením.
Nejtypičtějším a zároveň nejškodlivějším pohybovým stereotypem je sezení, které vede k pohybovým potížím. Dochází k zakulacení horní části zad, ochabnutí břišních svalů, zablokování bránice, nedostatečnému dýchání. Problém je ve chvíli tento pohybový stereotyp zůstane v těle i okamžiku stání a chůze a zůstává v těle po mnoho let, aniž bychom si uvědomili, že to je problém.
Vrátím se k otázce: Jak často se tedy hýbat? Odpověď zní: Co nejčastěji, s důrazem na různorodost. Od minimalistických pohybů, přes dechová cvičení až k velkému protahování s vědomou pozorností. Čím více variant v pohybu, tím lépe pro naše fascie, receptory a v konečném důsledku pro celé tělo.