Seminář na téma
Vědomě k pohybové dlouhověkosti
Cvičení, protahování a posilování šlachosvalových linií je základ pro pohyb bez ztuhlosti tkání
část 1. Základy práce s fasciálními liniemi
Šlachosvalové linie
lze nazvat jako anatomické vlaky. Sval má začátek a úpon. Jde od jednoho kloubního konce k druhému. A pak začíná další sval a ten má zase svůj úpon u dalšího kloubu. Ale fascie nemá začátek ani konec, jen kopíruje průběh svalů a vytváří jim oporu. V těle to vypadá, tak že fascie obaluje jednotlivá vlákna a celé svalové snopce a průběžně přechází z jednoho svalu na další sval. Vytváří taková nekonečná vlákna, kterými propojuje všechny svaly dohromady. A pak ještě vytváří v těle další sítě vláken v různých směrech a vrstvách.
Proto, když v těle vznikne bolestivé místo, tak většinou není problém tam, kde to bolí, ale je třeba hledat příčinu v celém průběhu dráhy. A vlastně ve všech liniích, protože tělo funguje jako celek.
Př. když je problém s kolenem nelze řešit jen koleno, ale je třeba podívat se na celek - jak člověk chodí, jaké jsou jeho pohybové aktivity a návyky, které svaly jsou ochablé a jiné zkrácené, jaký je dechový rytmus, celkové držení těla a mnoho dalšího.
Znalost vlastního těla, převzetí odpovědnosti za své tělo, vnímání funkčnosti pohybu je základ pro zdravý, aktivní pohyb bez omezení.
Slepená a dehydrovaná fascie postupně omezuje svaly v jejich funkci a tělo ztrácí pohybovou pružnost. Mizí různorodost pohybů a tělo se dostává do nevhodných pohybových stereotypů. A z toho pramení spousta ztuhlosti a bolesti.
Co získáte znalostí o funkčnosti fascií?
Mám problém:
- bolesti krční páteře, případně i "vdovský hrb"
- bolesti zad, hlavně v bedrech
- kulatá záda, ztuhlost hrudní páteře
- ochablé břišní svaly
- povolené pánevní dno
- potíže s kyčelními a kolenními klouby
- spadlou klenbu chodidla
- celkový pohyb se s věkem zhoršuje
- a mnoho dalších potíži
Vím jak si poradit:
- všechny potíže vlevo se dají odstranit protahováním a posilováním šlachosvalových linií
- naučíte se jak na to, jak pracovat s jednotlivými liniemi
- správné vnímání fascií a práce s nimi je postupně rozlepí, hydratují a vrátí se do nich pružnost
- zmizí bolesti zad, shrbená páteř, rozšíří se pohyb v kloubech
- tělu se vrátí pohybová pružnost
- jednotlivé systémy pohybového aparátu se uspořádají a celé tělo získá nový vzhled
- správným posílením svalů, které ochabují se do těla vrátí stabilita
- získáte pocit vyššího a štíhlejšího těla
- stanete se sebevědomějšími, ale hlavně vědomými svého pohybu
Pro funkční tělo a pohyb je třeba převzít zodpovědnost za sebe sama. Není chyba hledat pomoc, chyba je očekávat, že můj problém vyřeší někdo jiný.
Jak se naučit pracovat se šlachosvalovými liniemi?
Práce, cvičení se šlachosvalovými liniemi není složitá a ani fyzicky nebo časově náročná a zvládne ji každý. Stačí jen otevřít prostor pro nové vnímání pohybu a nebát se experimentovat. Základem je zkoušet jemné a velmi pomalé pohyby pomocí jednoduchých cviků a někdy až hodně minimalistických cviků. Cílem je, si nově nabyté zkušenost převzít do běžného pohybu a hlavně používat.
Protože jen častým opakováním (a k tomu stačí pár vteřin mnohokrát za den) se v těle ukotví nová pohybová zkušenost a pak dojde k tomu "zázraku", že zmizí i letité bolesti a ztuhlosti. On to vlastně žádný zázrak není, jen tělu umožníte návrat k jeho přirozenosti. Fascie si začne pamatovat nový pohybový vzor a přepíše ten starý nevyhovující. Protože tělo je inteligentní a vždy si vybere ten způsob pohybu, který ho stojí méně energie.
Pohybové potíže, bolesti: Bolest sama o sobě není špatná, je taková kontrolka, která hlásí, že něco v těle není v pořádku. Že určitý pohyb v těle vytváří napětí a tělo tím říká, že potřebuje pozornost. Užívání analgetik proti bolesti, tyto kontrolky vypíná. Ale tím problém nemizí, naopak stává se chronickým. Cesta zpět, k pohybu bez bolesti je možná, vše závisí pouze na přístupu k sobě samému.
Co se na semináři naučíte?
- co je fascie, kde jsou a jak fungují
- význam dechu pro fasciální tkáň
- vědomě myslet na celkové držení těla pomocí jednoduchých představ
- jak spolu souvisí postavení hlavy a pánev
- jak jednoduchou představou odolávat gravitaci a tím se dostat fyzicky do souladu s gravitačním polem
- jak se zbavit "vdovského hrbu"a uvolnit ztuhlé trapézové svaly, drobné svaly kolem lebky
- vzpřímená chůze je základ funkčního pohybu
- uvolnit a znovu postavit střed těla - základ pro hlubokou přední linii
- přední a zadní linie rukou - jak ruce ovlivňují držení těla
- význam spolupráce přední a zadní linie, aby tělo nepadalo
- spirála - vše spojuje, svazuje a dává formu
- aktivní zapojení všech linií v běžném pohybu
Poznáte jaký jste fasciální genetický typ a jak podle toho cvičit
Ve fasciích jsou rozlišovány 2 genetické typy. Většina lidí je mix obou typů se sklonem k jednomu typu. Ale jsou jedinci, kteří jsou čistý typ vikinga nebo chrámové tanečnice. A podle toho je třeba věnovat svému tělu pozornost a správně vybrat styl cvičení. Protože při nevhodně prováděném cvičení tělo trpí stejnými bolestmi zad a kloubů u obou typů. A přitom stačí jen trochu pozměnit styl tělesné aktivity.
Typ viking
Typ chrámová tanečnice
Zkušenosti klientů:
Pracuji v oblasti detoxikace těla bylinnými prostředky. Hodně při práci s klienty sedím a až na kurzu jsem si uvědomila, jak mám ztuhlou bederní páteř. Teď už vím co s tím udělat, aby se jí vrátila pružnost.
Díky semináři jsem si uvědomila spoustu věcí v běžném životě, které dělám špatně. Snažím se chodit "s miskou na hlavě", v práci se protahuji, měním polohu, častěji se jdu projít. V autě jsem si musela jinak nastavit zadní zrcátko, protože když jsem se vytáhla a zasunula bradu, byla jsem mnohem výše a přes zrcátko jsem neviděla.
Díky znalostem z kurzu mě přestalo bolet koleno a naplno si užívám plavání. Taky chůze do kopce už mi na koleno nevadí.
Přijďte si vyzkoušet cvičení, které budou
vaše fascie milovat.
Termín semináře: 6.4.2024 od 10 - 17 hod
Místo konání: Sviadnov, Ostravská 26, budova pošty
Seminář obsahuje malou teoretickou část a hlavní praktickou. Budeme hodně cvičit, zkoumat.
Co si sebou vzít: Pohodlné oblečení na cvičení, karimatku, ručník, šátek, 2 - 3 tenisáky, 1 delší ponožku a předmět ve tvaru cihličky o váze 1 kg (může být cukr, rýže, sůl, co doma najdete, nebo slovník, budeme ho používat jako závaží).
Ale hlavně bude třeba mít otevřenou mysl 🙂