Fascie – z odstrčeného dítěte celebritou

Můžeme se seznámit? Dovolte, abych se představila. Jsem fascie – tkáň vašeho těla a jsem v něm všude, kde si jen pomyslíte. A můžete si mě představit jako 3D pavučinu. Donedávna jsem byla takovou Popelkou, malé, přehlížené a nepotřebné dítě. Ale díky Idě Rolf a Robertu Schleipovi a dalším vědcům, jsem nyní opravdovou celebritou. A to je dobře, hlavně pro vás.

Proč bychom se měli znát? Jaký z toho budete mít prospěch? Jak vypadám? Na to se můžete podívat zde:

A co umím? Třeba tohle:

  1. 1. Pružnost a elegantnost pohybu až do vysokého věku. Když jste mladí, jsem pružná, elastická a pevná. Ale tím jak stárnete a přestáváte mít širokou škálu pohybu a převládají stereotypní pohyby, tak já tuhnu, slepuji se a ztrácím pružnost. A pak vám způsobuji bolest. Omlouvám se, ale nemohu jinak. Ale to můžete kdykoli otočit a vrátit mi pružnost. A vy budete mít větší radost ze života.
  2. 2. Jsem váš život. V mých tkáních proudí voda, energie, informace. Chráním vás před infekcemi, nemocemi a záněty. Se mnou žijete a umíráte. Z nedostatku pohybu se slepuji a řeka života a energie nemůže v mých tkáních volně proudit. Jakmile ustane proud energie skrze mě, musíme se rozloučit.
  3. 3. Díky mě můžete rovně stát. Poskytuji oporu, vlastně takové lešení pro vaši kostru, svaly a orgány. Beze mě, byste byli jen hromádka masa a kostí. Ale také potřebuji vaší pomoc – vědomou myšlenku, která mě podpoří proti gravitaci. Ach, ano ta gravitace. Je fajn, protože díky ní můžete chodit po zemi jako lidé a nevznášíte se v prostoru ve formě nějaké substance. Ale zároveň z nevědomého pohybu se vaše těla bortí a já s ním. Snažím se zachránit, co se dá. Opět poskytuji oporu, i když uznávám, někdy to přeženu a ztuhnu víc, než je vhodné.
  4. 4. Chráním vás od bolesti. Obaluji celé vaše tělo, každý sval, kost, orgán a nerv. Dělám takový airbag pro vaši kostru a nervy. Neumíte si představit tu krutou bolest, kdybych neobalila míchu a nervy. To byste nemohli žít. Když upadnete, tak bolest se roznese skrze moje tkáně a bolest je snesitelnější. Ale zase každou bolest si pamatuji celý život a kdykoli ji mohu ze své paměti vytáhnout a když mi pomůžete, zcela ji odstraním pryč. 
  5. 5. Chráním vás od přetížení a podávám informace mozku. V mých tkáních je obrovská spousta receptorů, které fungují jako super rychlý počítač. Rychlost informací, které předávám do mozku je několikanásobně větší než přenos informací v nervové síti. Receptory chrání tkáň a svaly, aby nebyly přetížené vyčerpáním – hlásím informaci mozku a vy si jdete odpočinout. Stejně tak, když se dlouho nehýbu, nahlásím mozku informaci k potřebě pohybu. Když neposlechnete, tak si prostě vymyslím bolest. A to už vás donutí se protáhnout :-). Jsem chytrá, co?
  6. 6. Jsem velmi vnímavá a citlivá. Ukládám do sebe všechny vaše emoce, vzpomínky co jste kdy prožili. Zároveň jsem vaší intuicí. Informace z vnějšího světa prostupují skrz milióny receptorů na povrchu těla a předávám je mozku. Díky tomu se můžete pohybovat v prostoru bezpečně, aniž byste museli pohybu věnovat 100% pozornost.
  7. 7. Potřebuji pomoc. Moc prosím, netrapte mě různými praktikami jako je přejídání, nedostatek pohybu nebo naopak jeho přemíra, to mi taky škodí. A odměním se pružným tělem po všechny vaše dny. Pravidelný a vědomý pohyb udržuje vlákna fascií uspořádané a elastické. Z nedostatku pohybu jsou její vlákna zacuchaná.

Tak jste mě trochu poznali, kdo jsem a co umím. Zajímavý dokument o fasciích najdete zde: Skrytý svět fascií.

Na vašich zádech, v oblasti beder jsem obzvlášť silná. Často nevhodným postavením pánve tady ztuhnu a vás pak bolí záda. A když ztuhnutí trvá moc dlouho, tak může dojít až k výhřezu ploténky. V odkazu si můžete stáhnout návod, jak jednoduše a rychle se této ztuhlosti zbavit. Používejte tak často, jak je to možné, i několikrát za den. Budu vám moc vděčná. A nejen já. Také páteř a ledviny. Stáhněte tady

Těší mě, že jste mě trochu poznali a další informace můžete získat z videí zde na FB stránce Vědomým pohybem k dlouhověkosti

Sepsala moje terapeutka Dana Bendová

Lidské tělo je dokonalost stvořená přírodou a naším úkolem je o něj pečovat. Mým posláním je, naučit Vás jedinečný způsob, jak žít bez bolestivých omezení. Pojďte se mnou objevovat cestu, kdy pouhé myšlení tělo mění a začnete žít v souladu se sebou samým.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů